Įdomi istorija, kaip „Hawks“ atšiauriomis sąlygomis Tarybų Sąjungoje viešėjo, žaidė Vilniuje ir viliojo Š.Marčiulionį

Įdomi istorija, kaip „Hawks“ atšiauriomis sąlygomis Tarybų Sąjungoje viešėjo, žaidė Vilniuje ir viliojo Š.Marčiulionį     

2017/07/28 sportas.lt skelbtas straipsnis.

Prieš dvidešimt devynerius metus Atlantos „Hawks“ tapo pirmąja komanda NBA istorijoje, kuri sužaidė rungtynes ne kur kitur, o Tarybų Sąjungoje.

1988 metai, liepos mėnesis. „Hawks“ komanda nusileido Suchumio oro uoste. Jie atvyko į dviejų savaičių turą po Sovietų Sąjungą. Oro uoste daugiau nieko nebuvo, nė gyvos dvasios. Jie susirinko savo daiktus ir laukė, kol atvažiavo juos pasiimti turėjęs autobusas.

Pirmąsias tris rungtynes „Hawks“ žaidė Gruzijos sostinėje Tbilisyje. Vėliau jų laukė išvyką į Vilnių, o tuomet buvo žaidžiamos rungtynės Maskvoje.

Atskristi „Hawks“ turėjo užsakomuoju reisu, tačiau tokio nesulaukė ir keliavo Iljušin Il-86 oro laineriu, kuriame buvo kitų žmonių ir net gyvūnų. Lėktuve nebuvo jokių patogumų. Suchumyje jie riedėjo duobėtais keliais, dažnai turėdavo sustoti, kad praleisti pro gatvę einančius galvijus.

„Vieno dalyko, ko jie nepadarė, tai nepasakė, kad ten jau kaip dvejus metus buvo uždaryta krepšinio salė“, – atsiminė tuometinis „Hawks“ treneris Mike’as Fratello.

Kartu su „Hawks“ komanda skrido kai kurių krepšininkų draugai ar šeimos nariai, kurie su savimi buvo pasiėmę nardymui skirtus daiktus.

„Jie nesuprato, kur vyksta“, – sakė Aleksandras Volkovas, Sovietų Sąjungos rinktinės vienas iš lyderių.

Atvykę į treniruočių salę NBA krepšininkai susidūrė su nepatogumais: joje tvyrojo didelis karštis, nebuvo oro kondicionierių, dušuose nebuvo šilto vandens, o aplink skraidžiojo daugybė mašalų. Tokios sąlygos šokiravo amerikiečius, tačiau Sovietų Sąjungai atstovavę žaidėjai buvo prie to įpratę.

„Dabar tai prisimenu su šypsena veide. Visgi tuo metu mes beveik dvi savaites valgėme tik agurkus, pomidorus ir gerdavome šiltą degtinę“, – prisiminė ilgametis „Hawks“ komentatorius, radijo laidų vedėjas Steve’as Holmanas.

„Hawks“ komanda praleido tris naktis Suchumyje, kur jiems nuotaiką pakėlė ir liūdėti dėl prastų sąlygų neleido jų varžovai. Čia padėjo A.Volkovas ir šiltai svečius priėmęs Šarūnas Marčiulionis.

Atlantos „Hawks” komanda, kartu TSRS rinktinės žaidėjais. Tarp jų Marčiulionis, Volkovas.

„Aš nenorėjau ten keliauti, – sakė iškart į Vilnių atvykęs vidurio puolėjas Kevinas Willisas. – Mus privertė komandos savininkas. Mes nieko nežinojome apie tą vietą. Skridome į nežinią“.

„Gaila, kad ten nebuvo interneto. Turėtume nuostabios medžiagos“, – prisiminė „Hawks“ ekipos žurnalistas.

„Hawks“ keliavo į Tarybų Sąjungą, nes šio klubo savininkas Tedas Turneris labai norėjo susidraugauti su Michailu Gorbačiovu.

„Lyga įjungė žalią šviesą tokiai kelionei, nes Davidas Sternas norėjo globalizuoti NBA. Vienas iš pirmųjų jo tikslų buvo praverti lygos duris žaidėjams iš Rytų Europos. Čia buvo labai daug gerų žaidėjų, kuriuos norėjome matyti NBA“, – sakė vienas NBA darbuotojų.

Atlantos klubą domino Arvydas Sabonis, bet techniškai jis priklausė jau Portlando „Trail Blazers“ komandai, kuri lietuvį pasirinko 1986 metų NBA naujokų biržoje. „Hawks“ klubo prezidentas Stanas Kastenas bandė nuslėpti, kad vienas jų kelionės tikslų buvo prisivilioti Š.Marčiulionį į Atlantą, bet prie bendro stalo, kur buvo nemažai degtinės, paslaptis buvo greitai atskleista.

„Hawks“ norėjo kaip nors į Atlantą išsivežti ir A.Volkovą. Ukrainietį jie pasikvietė 1986 m. NBA naujokų biržoje 134-tu šaukimu. Vėliau jie savo tikslą pasiekė, bet Š.Marčiulionio įsigyti nepavyko, nes šis tapo Oklando „Warriors“ žaidėju.

A. Volkovas, Š. Marčiulionis ir Hollmanas

Įdomu tai, kad „Hawks“ buvo pirmoji komanda, kuri naujokų biržoje pasirinko A.Sabonį. Tai jie padarė 1985 m., bet vėliau NBA lyga anuliavo šį šaukimą, nes lietuviui tuomet dar nebuvo suėję 21-eri. Nors „Hawks“ kovojo, bet jie prarado A.Sabonį, kuris po metų buvo pašauktas Portlando klubo. Buvo aišku, kad sovietai neišleis savo žaidėjų į NBA, todėl T.Turneris ir suplanavo tokią kelionę, skirtą santykiams pagerinti.

Savo ruožtu Š.Marčiulionis ir A.Volkovas džiūgavo, nes turėjo progą sportuoti su NBA lygos komanda.

„Treneris Gomelskis mums sykį pasakė: „Po dviejų mėnesių atskris „Hawks“ komanda. Mes kartu su jais treniruosimės ir turėsime kažkiek rungtynių“. Mes iš to gardžiai pasijuokėme, nes netikėjome, kad čia būtų linkusi vykti bent viena NBA ekipa.

Juk čia buvo Sovietų Sąjunga, perestroika, Gorbačiovas. Negalėjome patikėti savo akimis, kai jie iš tikrųjų atvyko. Buvome be galo laimingi, turėję galimybę sportuoti su jais“, – teigė A.Volkovas.

Daugelis „Hawks“ žaidėjų nenorėjo žaisti Sovietų Sąjungoje ir kreivai žiūrėjo į savo oponentus. Š.Marčiulionis nuvedė amerikiečius į užkandžių barą ir pavaišino juos ledais. Vėliau jis visiems užsakė degtinės, nors pats gerdavo ją itin retai.

„Labiausiai Marčiulionis ir Volkovas norėjo parodyti, kad čia tai pat verda gyvenimas. Jie norėjo parodyti, jog mes esame iš vienos planetos. Vėliau mes susidraugavome ir kalbos barjeras nekėlė problemų“, – teigė vienas iš tuometinių Atlantos klubo narių.

„Turėjome laisvą dieną ir prie manęs priėjo amerikietis krepšininkas, su prašymu išeiti į naktinį klubą. Aš jam atsakiau: „Koks dar naktinis klubas? Mes esame Suchumyje“. Netoli buvo kareivinės. Prie manęs priėjo KGB darbuotojas ir paprašė neleisti amerikiečių į miestą“, – pasakojo A.Volkovas.

Vėliau abi komandos persikėlė į Gruziją. Tbilisyje visos sąlygos buvo geresnės, į rungtynes rinkdavosi gerbėjai, o liepos 25 dienos susitikimą stebėjo net 10 tūkstančių žmonių. Tribūnose buvo ir Zaza Pachulia mama. Šias rungtynes praleido Dominique’as Wilkinsas, kuris nutarė skristi vienas ir vėliau dvylikai valandų įstrigo Maskvoje.

Vėliau rungtynės vyko Vilniuje, kur jas stebėjo iš šalies Žydrūnas Ilgauskas. Rungtynes Lietuvos sostinėje stebėjo 500 žmonių. „Hawks“ laimėjo po pratęsimo rezultatu 110:105. „Hawks“ žvaigždė D.Wilkinsas į Vilnių atvyko rungtynių dieną, beveik 2 valandą nakties. Jis pratūnojo Maskvoje be maisto, rublių, nežinodamas vietinės kalbos.

„Dieve, Dieve, ką aš čia darau?“, – tuomet galvojo amerikietis, kuris rungtynėse Vilniuje pelnė 29 taškus.

Po mačo Vilniuje paskutinė turo stotelė buvo Maskva. Čia Atlantos komanda laimėjo dvejas rungtynes iš trijų.

„Geriausia publika buvo Vilniuje. Čia jie mus priėmė labai šiltai ir palaikė mus“, – sakė tuometinis „Hawks“ krepšininkas.

„Hawks“ neturėjo asmeninio virėjo, kaip dabar ir ne itin norėjo valgyti svetimoje šalyje, todėl jiems spagečius su mėsa virdavo treneris M.Fratello.

„Jų virtuvė buvo tragiška, lyg viskas būtų apimta radiacijos“, – taip kulinarines sąlygas Maskvoje įvertino NBA žvaigždė D.Wilkinsas.

„Antoine’as Carras neiškentė ir iš kažkur gavo lagaminą, pilną užkandžių. Jis užsibarikadavo savo kambaryje ir valgė vienas, nieko neįsileisdamas.

Į gėrimus mes negalėjome įsidėti ledo kubelių dėl vandenyje esančių parazitų. Taigi viskas, ką mes gerdavome, buvo šiltas. Kai mes galiausiai išvykome, buvome Frankfurte, kur laukėme lėktuvo į JAV, visi žaidėjai subėgo į „McDonald’s“ ir taip kimšo, jog atrodė, kad tai yra jų paskutinė vakarienė“, – atsiminimais dalijosi vienas „Hawks“ vadovų,

Taigi, sovietai laimėjo vienas rungtynes, rezultatu 132:123. Jas transliavo TBS televizija, valdoma T.Turnerio. Tuomet ryškiausiai spindėjo 35 taškus įmetęs A.Volkovas. 23 taškus pridėjo Š.Marčiulionis.

„Mes džiaugiamės, kad šie vyrukai buvo drąsūs, atvyko čia ir pakėlė uždangą, slėpusią mus nuo NBA pasaulio. Tuomet nei mes, nei jie nežinojo, kaip tai vėliau naudingai atsiliepė europiečių invazijai į NBA“, – sakė Š.Marčiulionis.

Lietuvis atskleidė, kad jie metė iššūkį A.Gomelskiui – išleisti juos žaisti į užsienį, jeigu Sovietų Sąjunga laimės Seulo olimpiados auksą. Taip ir nutiko – sovietai triumfavo. Tai atvėrė Š.Marčiulioniui ir A.Volkovui duris į NBA.

„Žinote, mes dažnai svajodavome apie NBA, bet tais laikais to garsiai nesakydavome, nes būtume išvadinti kvailiais. Dėl situacijos Sovietų Sąjungoje niekas netikėjo, jog mes kada nors galėsime išvykti“, – sakė A.Volkovas.

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top