LKL Istorija

LKL ISTORIJA

LKL įkurta 1993 m. balandžio 22 d., kai susirinko aštuonių stipriausių Lietuvos krepšinio klubinių komandų – Kauno „Žalgirio“, „Atleto“, „Drobės“, Vilniaus „Statybos“, Plungės „Olimpo“, „Šilutės“, Panevėžio „Lietkabelio“ ir Klaipėdos „Neptūno“ – treneriai bei Šarūno Marčiuliono krepšinio fondo atstovai. Jie įkūrė Lietuvos krepšinio asociaciją – pirmąją Lietuvoje profesionalią sporto organizaciją. Netrukus Asociacija virto Lietuvos krepšinio lyga (LKL).

Pirmasis lygos prezidentas, o kartu ir idėjininkas buvo krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Jis lygai vadovavo nuo nuo 1993 m. iki 2002 m. Iš Marčiulionio estafetę perėmė Šarūnas Kliokys, kuris lygai vadovavo nuo 2002 m. iki 2013 m., o nuo to laiko iki dabar lygos vadovas yra Remigijus Milašius.

LKL žaidėjų Birža 1994 m.

Dar vienas įdomus faktas apie lygą. Šarūnas Marčiulionis, tuo metu rungtyniavęs NBA lygoje, iš Amerikos atsivežė idėją, rengti naujokų biržą. Tokiu būdu 1993 m. pirmą kartą ir vienintelį lygos istorijoje buvo surengta LKL naujokų biržą, o pirmuoju istoriniu šaukimu buvo pasirinktas Donatas Sabaliauskas.

  • Renginys vyko 1994 m. birželio 16 d., Kaune, restorane „Pasimatymas“.
 

Po pirmojo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezono 1994 metais birželio 16 dieną Kaune buvo surengti pirmieji ir vieninteliai LKL naujokų šaukimai, kurie kitaip buvo  vadinami LKL žaidėjų birža. Devynių komandų atstovai per tris ratus kvietė žaidėjus, su kuriais buvo nutarusios pasirašyti kontraktus. Pagal tuometinius LKL nuostatus, biržoje klubui paskelbus žaidėjo pavardę, šis tapo biržos dalyviu. LKL naujokų šaukimų modelis buvo paimtas iš NBA lygos, tačiau su tam tikrais niuansais, kurie buvo pritaikyti Lietuvos sąlygoms.

LKL naujokų biržos iniciatoriai buvo: tais metais LKL konsultantu tarptautiniams ryšiams dirbęs šviesaus atminimo Arūnas Pakula, Linas Kunigėlis, tuometinis lygos direktorius Juozas Jankauskas ir prezidentas Šarūnas Marčiulionis.

Pirmu numeriu buvo pašauktas puolėjas Donatas Sabaliauskas. Jį pasikvietė paskutiniąją vietą LKL čempionate užėmusi Panevėžio „Lietkabelio“ komanda. Panevėžiečiai antru ir trečiu šaukimu pasikvietė gynėjus Tomą Preišegolavičių ir Gintarą Bučianską.

Neptūnas“ pasikvietė Artūrą Jakubauską, Aloyzą Vasiliūną ir Igną Domarką. Šilutė“ – gynėjus Tomą Ivanauską, Audrių Vasiliauską ir puolėją Mindaugą Jaruševičių. Kauno NECA – Donatą Liesį ir Mindaugą Lekerauską (antrajame rate kauniečiai savo šaukimo atsisakė).  Nei viename šaukimų rate nedalyvavo Vilniaus Statybos ir Kauno Atleto atstovai.

Įdomu, jog Plungės „Olimpas“ antruoju šaukimu  pasikvietė Marčiulionį. „Tai buvo simbolinis šaukimas. Jei aš būčiau sugalvojęs pratęsti karjerą  Lietuvoje, tai „Olimpas“ būtų turėjęs pirmumo teisę į mane“, – apie tai yra kalbėjęs, buvęs LKL prezidentas Marčiulionis.

Pagal tų laikų lygos reglamentą bet kuris žaidėjas turėjo gauti ne mažiau kaip 250 dolerių, tais laikais 1000 litų per mėnesį.

Kauno Žalgirio atstovai buvo vieninteliai, kurie žaidėjus šaukė net penkis kartus, nes Kauno Laveros komanda žalgiriečiams perleido du savo šaukimus iš trijų. Į savo komandos gretas jie kvietė Andrių Jurkūną, Mindaugą  Lydeką. Tomą Masiulį, Arvydą Sabonį ir Rimą Kurtinaitį.

Iš viso LKL biržoje tuomet buvo pašaukta 20 žaidėjų. Pagal LKL reikalavimus, iki rugpjūčio 15 dienos klubai privalėjo su žaidėjais suderinti kontraktų detales ir pasirašyti jo pavyzdį.

„LKL naujokų šaukimuose nebuvo taikoma tokio griežto amžiaus cenzo, žaidėjams nebuvo ir jokios prievartos. Jei jų netenkino komandos pasiūlytos sąlygos, jis galėjo atsisakyti žaisti klube. Tiesa, tam tikrą laiką teisės į žaidėją priklausė klubui, kuris jį pašaukė. Tai buvo tik pradinė naujokų šaukimų stadija, pabandymas. Norėjome pažiūrėti, ar iš viso šito reikalo kas nors išsirutulios“, – pasakojo Marčiulionis.

Tuometinis LKL prezidentas pažymėjo, kad LKL žaidėjų birža turėjo sulyginti komandas, jas subalansuoti. Norėjome subalansuoti komandų  lygį. Tuo metu visi pinigai koncentravosi ties dviem klubais, visų  kitų ekipų finansinės galimybės buvo kur kas mažesnės. Taip pat tai buvo tam tikra žaidėjų atranka, galimybė jiems patekti į LKL klubus.

Tik buvo viena spraga. Klubai  gal dėl tarpusavio pasitikėjimo stokos ar nežinojimo nevykdė žaidėjų  mainų, kas labai aktyviai vyko ir vyksta  NBA lygoje. Jei klubas turi perteklių  tam tikroje pozicijoje, kodėl gi jo nepaskolinus kitam klubui? Juk tas pats žaidėjas gali tapti svarbiu faktoriumi tai komandai kitais metais”, – kalbėjo Š.Marčiulionis. – Kadangi tuo metu Lietuvoje nebuvo aktyvios agentų veiklos, nebuvo žaidėjų asociacijos, lyga buvo tarsi savotiškas arbitražo teismas, prižiūrėjo, kaip klubai vykdo įsipareigojimus.”

Marčiulionis pabrėžė, kad šis sumanymas žlugo daugiausiai dėl savo kiemo” interesų.

Lietuvoje – per maža rinka  ir čia kiekvienas laikosi „savo kiemo“ interesų. Taip buvo ir taip bus  visada. Pavyzdžiui, jei A.Sabonio krepšinio mokykla išsaugina talentingą krepšininką, kodėl jį turėtų atiduoti Panevėžiui? Norint, kad šis dalykas veiktų, reiktų didelės darnos tarp klubų, geros sistemos tarp mokyklų, kitų lygų”, – sakė buvęs LKL prezidentas.

LKL NAUJOKŲ BIRŽA

 

I ratas

  

II ratas

  

III ratas

 

1

Donatas Sabaliauskas

„Lietkabelis“

10

Aloyzas Vasiliūnas

„Neptūnas“

19

Tomas Preišagalavičius

„Lietkabelis“

2

Artūras Jakubauskas

„Neptūnas“

11

Gintaras Bačianskas

„Lietkabelis“

20

Ignas Domarkas

„Neptūnas“

3

Tomas Ivanauskas

„Šilutė“

12

Audrius Vasiliauskas

„Šilutė“

21

Mindaugas Jaruševičius

„Šilutė“

4

Antanas Vilčinskas

„Olimpas“

13

Šarūnas Marčiulionis

„Olimpas“

22

Darius Kurmis

„Olimpas“

5

Donatas Liesis

„NECA“

14

šaukimo atsisakė

„NECA“

23

Mindaugas Lekarauskas

„NECA“

6

šaukimo atsisakė

„Statyba“

15

šaukimo atsisakė

„Statyba“

24

šaukimo atsisakė

„Statyba“

7

Arvydas Venclova

„Lavera“

16

Mindaugas Lydeka

„Žalgiris“

25

Arvydas Sabonis

„Žalgiris“

8

šaukimo atsisakė

„Atletas“

17

šaukimo atsisakė

„Atletas“

26

šaukimo atsisakė

„Atletas“

9

Andrius Jurkūnas

„Žalgiris“

18

Tomas Masiulis

„Žalgiris“

27

Rimas Kurtinaitis

„Žalgiris“

 

Pirmieji LKL čempionai Kauno „Žalgiris“ 1993/94 m.

Nuo lygos įkūrimo 1993 m. čempionais tapo tik du klubai. Tai Vilniaus “ Lietuvos Rytas” titulą iškovojęs viso 6 kartus. Na ir absoliutus lygos lyderis ir dominuojantis klubas yra legendinis Kauno “Žalgiris” čempionu tapęs net 24 kartus. Žalgiris čempionu tapo ir debiutiniame lygos sezone.

 

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top