12 Negirdėtų, pikantiškų, faktų apie krepšinį
2019/10/23 straipsnis skelbtas nyksciai.lt portale
- Kanadietis James Naismith (1861–1939) – fizinio lavinimo mokytojas iš Springfildo (MA) – krepšinio žaidimą sukūrė dar 1891 m., kuomet jis ieškojo būdų, kaip galėtų savo studentus užimti lietingomis dienomis.
- XX a. pradžioje krepšinis buvo žaidžiamas narvuose, pagamintuose iš šešiakampės vielos tinklelio (arba kitaip dar vadinamos vištienos vielos), tokiu būdu apsaugant žaidėjus nuo įkritimo į žiūrovų vietas. Žaidėjai labai dažnai susižeisdavo intensyvių krepšinio varžybų metu.
- Iš tikrųjų pradžioje krepšinį žaisdavo dvi komandos, kurių kiekviena buvo sudaryta net iš 9 žaidėjų – tai buvo standartinis beisbolo komandos žaidėjų skaičius. Šiek tiek vėliau aikštelėje žaidžiančių vienos komandos žaidėjų skaičius buvo sumažintas iki 5.
- Per 1977 m. vykusiose „Los Angeles Lakers“ ir „Houston Rockets“ krepšinio komandų rungtynėse įvykusias muštynes, Kermit Washington smogė beveik mirtiną smūgį krepšininkui Rudy Tomjanovich. Šis smūgis gavo pavadinimą „Smūgis“ (angl. „The Punch“). Smūgio metu išniro Tomjanovich žandikaulis ir iš smegenų ištekėjo smegenų skysčio. Jis pamena savo burnoje jautęs šio skysčio skonį.
- Per 2004 m. lapkričio 19 d. tarp NBA krepšinio komandų „Pacers“ ir „Pistons“ varžybas įvyko didžiausios NBA istorijoje muštynės (jos gavo pavadinimą „Malice in the Palace“), kuriose dalyvavo tiek žaidėjai, tiek ir žiūrovai. NBA suspendavo 9 žaidėjus, o tai kitais žodžiais tariant buvo net 11 mln. USD nesumokėtų algų. Penki sirgaliai taip pat buvo nubausti ir jiems visam laikui uždrausta dalyvauti „Pistons“ krepšinio komandos namuose vykstančiose varžybose.
- Pradžioje krepšinis buvo žaidžiamas kamuolį mėtant į pintus persikų krepšius, kurių dugnas buvo uždaras. Todėl kaskart pelnius taškus, tekdavo kamuolį ištraukti iš krepšio vidaus. Tokiais atvejais buvo pasitelkiamos aukštos kopėčios, kadangi krepšiai būdavo pakabinami labai dideliame aukštyje. Pirmieji krepšiai, kurie yra analogiški dabartiniams (t.y. su tinkleliais ir be dugno), pradėti naudoti XX a. pradžioje.
- Po to, kai krepšininkas Latrell Sprewell 1997 m. užpuolė ir užsmaugė trenerį P.J. Carlesimo, jis buvo suspenduotas net 68 rungtynėms. Tai buvo antrasis ilgiausiai trukęs suspendavimas NBA istorijoje. Sprewell smaugė trenerį Carlesimo apytiksliai 15 sekundžių, kol galiausiai kiti žaidėjai jį atitraukė.
- TOPsport teigimu, anuomet driblingas (kamuolio varymas) nebuvo krepšinio žaidimo dalis. Žaidėjai pagaudavo kamuolį, tuomet jiems buvo leidžiama žengti kelis žingsnius, sustoti ir vėl perduoti kamuolį arba jį mesti į krepšį. Tačiau, kai šeštajame dešimtmetyje buvo pasitelktos modernios krepšinio taisyklės, driblingas tapo svarbia krepšinio žaidimo dalimi.
- Krepšinio taisyklės buvo „pasiskolintos“ iš vaikams skirto žaidimo pavadinimu „Antis ant akmens“ (angl. „Duck on a Rock“).
- Pradžioje (nuo 1891 m. iki šeštojo dešimtmečio) žaidžiant krepšinį buvo naudojami futbolo kamuoliai. Žaidėjai įtrindavo savo rankas smulkiomis anglimis tam, kad galėtų lengviau sugriebti kamuolį.
- Ilgiausiai NBA suspenduoto žaidėjo rekordas atitenka Ron Artest – krepšininkui iš „Indiana Pacers“ komandos. Per 2004 m. tarp „Pistons“ ir „Pacers“ įvykusias muštynes jis ėmė pulti žiūrovus po to, kai vienas iš sirgalių į jį metė puodelį. Jis buvo suspenduotas net 73 varžyboms ir 13 atkrintamųjų varžybų. Jis taip pat negavo 7 mln. USD.
- Šiltas krepšinio kamuolys geriau atšoka nei šaltas kamuolys, kadangi šiltame kamuolyje esančios molekulės atsitrenkia į vidinį jo paviršių didesniu greičiu.