Nr. 44 straipsnis „10 geriausių krepšininkų, taip ir nedebiutavusių NBA: nuo gatvės krepšinio legendų iki braziliškos taškų mašinos”

Krepšinio gerbėjai ir ekspertai, diskutuojantys įvairiomis temomis, net nemirktelėję sutartų dėl vieno – NBA čempionate rungtyniauja geriausi pasaulio krepšininkai. Daugeliui žaidėjų stipriausia planetos lyga tik tolima svajone, tačiau yra ir tokių, kurie buvo pasiekę NBA lygį, bet čempionate taip ir nedebiutavo.

Portalas LRT.lt nusprendė pažvelgti į NBA nežaidusių krepšininkų karjeras ir sudarė dešimties žaidėjų sąrašą, kurie buvo verti praverti lygos duris.

  1. Dimitris Diamantidis (Graikija)

Vienas iš dabartinių Atėnų „Panathinaikos“ klubo vadovų Dimitris Diamantidis profesionalo karjeros metu žavėjo Europą savo aikštės matymu, situacijų skaitymu ir laimėtojo mentalitetu.

Per metų karjeros etapą su „Panathinaikos“ (2004–2016 m.) krepšininkas triskart tapo Eurolygos čempionu, o 2011 m. sezone buvo pripažintas naudingiausiu turnyro žaidėju.

Diamantidis niekada nežibėjo rezultatyvumu, tačiau į žaidimo įtraukdavo komandos draugus ir niekada nebijojo nešti lyderio naštos.

Skirtingai nei jo buvę komandos draugai – Šarūnas Jasikevičius, Nickas Calathesas ar Vassilis Spanoulis – D. Dimantidis laimės už Atlanto neišbandė ir liko ištikimas Europos klubiniam krepšiniui.

  1. Joe Hammondas (JAV)

Niujorke, kurio gatvės krepšinio aikštelės yra laikomos legendinėmis, ryškiai žibėjo 193 cm ūgio Joe Hammondo žvaigždė.

Krepšinis J. Hammondui galėjo padėti susikurti įspūdingą karjerą, tačiau amerikietis 9 klasėje metė mokyklą ir niekada nesimokė koledže.

Praėjusio amžiaus 7 ir 8-ajame dešimtmečiuose gatvės krepšinio aikštelėse dominavęs žaidėjas „The New York Times“ leidinio buvo pavadintas „geriausiu visų laikų gatvės krepšinio žaidėju“.

Už aikštelės ribų J. Hammondui sekėsi sunkiai – amerikietis 11 metų praleido kalėjime dėl narkotikų platinimo.

  1. Pee Wee Kirklandas (JAV)

Niujorko gatvės krepšinio aikštelėse greitai iškilo Pee Wee Kirklando žvaigždė. Tiesa, sėkmingai mokyklos krepšinio komandoje žaidusį amerikietį traukė ir nešvarūs darbeliai – nelegalūs verslai, tarp kurių buvo ir narkotikų platinimas.

Pee Wee Kirklandas žaidė ir kelių universitetų krepšinio komandose bei demonstravo didžiulį talentą, tačiau dėl pelningos nelegalios veiklos amerikietis 1969 m. atsisakė Čikagos „Bulls“ klubo pasiūlymo ir liko be profesionalo karjeros kontrakto.

Tuo metu NBA krepšininkai dar neuždirbo didžiulių pinigų sumų, todėl Pee Wee Kirklandas rinkosi didesnius, tačiau nešvarius pinigus.

1971 m. krepšininkas pirmą kartą atsidūrė už grotų, kur praleido nemažai laiko. Atlikęs bausmę, Pee Wee Kirklandas pasirinko švietėjo kelią ir jaunimui pradėjo kalbėti apie narkotikų žalą.

  1. Dejanas Bodiroga (Serbija)

Triskart Eurolygos čempionas ir dukart turnyro finalo ketverto MVP Dejanas Bodiroga – žaidėjas, kuris, atrodė, kad aikštėje nedaro nereikalingų ar neteisingų sprendimų.

Neįtikėtinai sumanus, taiklus bei universalus krepšininkas galėjo žaisti ir įžaidėjo, ir sunkaus krašto puolėjo pozicijose bei atstovautiems klubams ir Jugaslavijos rinktinei padėjo užkilti į išsvajotas aukštumas.

Krepšininką 1995 m. NBA naujokų biržoje 51 šaukimu pakvietė Sakramento „Kings“ klubas, tačiau D. Bodiroga už Atlanto neišvyko, o po metų „Kings“ gretose debiutavo krepšininko draugas nacionalinėje rinktinėje, Predragas Stojakavočius.

Atsisveikinęs su galimybe žaisti NBA, D. Bodiroga tapo Europos krepšinio legenda bei per 18 metų trukusią karjerą iškovojo virtinę trofėjų su klubais bei nacionaline rinktine. Žaidėjas dukart tapo pasaulio čempionu su jugoslavų ekipa bei buvo pripažintas naudingiausiu 1998 m. turnyro krepšininku.

Paskutinį savo karjeros Eurolygos čempionų titulą 2002–2003 m. sezone krepšininkas „Barcelona“ klube iškovojo kartu su Šarūnu Jasikevičiumi.

  1. Marquesas Haynesas (JAV)

Legendinės amerikiečių krepšinio triukų ir šou komandos „Harlem Globetrotters“ žaidėjas Marquesas Haynesas, net ir nerungtyniavęs NBA, savo žaidimu įkvėpė tokias lygos žvaigždes kaip Bobas Cousy ar Pete`as Maravichius.

Haynesas kamuolį į parketą galėjo sumušti net 348 kartus per minutę ir atrodė, kad žaidėjo ranka ir kamuolys – viena kūno dalis.

Nenuostabu, kad net šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai juodaodžiai žaidėjai JAV tik palengva buvo priimami į NBA komandas, M. Haynesas sulaukė ne vieno pelningo pasiūlymo, tačiau visus juos atmetė.

Haynesas ir toliau liko su „Harlem Globetrotters“ ekipa ir krepšinį žaidė net 46 metus. Karjeros pabaigoje buvo apskaičiuota, kad amerikietis sužaidė 12 tūkst. rungtynių ir aplankė 100 pasaulio valstybių.

Krepšininkas mirė sulaukęs 89-erių, 2015-aisiais.

  1. Nikos Galis (Graikija)

Neturtingų emigrantų iš Graikijos šeimoje JAV gimęs Nikos Galis žingsnius profesionalo karjeros link dėjo studentų krepšinio lygoje atstovaudamas Siton Holo universiteto komandai, kurioje vėliau rungtyniavo ir Artūras Karnišovas.

Paskutiniais studijų metais Amerikos graikas rinkdavo po 27,5 taško ir atlikdavo po 3,9 rezultatyvaus perdavimo.

180 cm ūgio gynėjas 1979 m. NBA naujokų biržoje buvo pakviestas 4-ajame rate 68 šaukimu Bostono „Celtics“ klubo. Žaidėjo planus debiutuoti stipriausioje planetos krepšinio lygoje sujaukė gauta trauma, po kurios Bostono klubas į sudėtį įtraukė kitą krepšininką.

Supratęs, kad debiutuoti NBA nepavyks, N. Galis nusprendė persikelti į Graikiją ir pirmąjį profesionalo kontraktą sudarė su Salonikų „Aris“ ekipa, kurioje prasidėjo įspūdinga gynėjo karjera.

Jau pirmajame sezone Graikijos čempionate N. Galis įmesdavo po 31,5 tašką, o per 15 pilnų sezonų „Aris“ ir Atėnų „Panathinaikos“ klubuose 11 kartų buvo rezultatyviausiu lygos žaidėju.

Galis rezultatyvumu stebino ir Europos taurių turnyruose bei atstovaudamas Graikijos krepšinio rinktinei.

1987 m. krepšininkas tapo naudingiausiu Europos čempionato žaidėju, kuriame vidutiniškai įmesdavo po 37 taškus, o graikai užsidėjo Europos čempionų karūną. Finale jis pelnė 40 taškų prieš sovietų rinktinę.

Įspūdinga krepšininko karjera neliko nepastebėta už Europos ribų – 2017 m. graikas įtrauktas į NBA krepšinio šlovės muziejų.

Legendinis „Celtics“ treneris Redas Auerbachas viena iš savo karjeros klaidų vadino N. Galio neįtraukimą į komandos gretas.

Amerikos graikui karjeros metu buvo nekart siūlomi kontraktai iš NBA klubų, tačiau tuo metu žaidimas už Atlanto N. Galiui būtų reiškęs karjeros Graikijos rinktinėje pabaigą. To N. Galis nenorėjo.

  1. Hankas Gathersas (JAV)

Amerikietis H. Gathersas savo talentu Amerikos studentų krepšinio lygoje neleido abejoti niekam. Pakeitęs universitetą ir 1987 m. pradėjęs ginti Loyolos Marymount komandos garbę, atletiškas puolėjas iškart į save patraukė visų dėmesį.

Antraisiais metais „Lions“ komandoje H. Gathersas rinkdavo net po 32,7 taško bei atkovodavo po 13,7 kamuolio. Visiems buvo aišku – vieną dieną puolėjas sėkmingai žais NBA.

Kaip bebūtų, H. Gathersą karjerą lydėjo ir problemos su širdimi. Krepšininkui po vienerių rungtynių 1989-ųjų gruodį, kuriose jis nualpo, buvo nustatyta ventrikulinės tachikardijos sutrikimas, pasižymintis širdies ritmo sutrikimais. H. Gatersui buvo paskirti vartoti vaistai.

Medikamentų vartojimas atsiliepė amerikiečio žaidimui, todėl pirminė paskirta dozė buvo sumažinta net šešiskart, o H. Gathersas greitai grįžo į aikštę ir vėl demonstravo galingą žaidimą.

1990-ųjų vasario mėnesį, artėjant svarbiam WCC konferencijos turnyrui, vaistų dozė buvo vėl sumažinta su sąlyga, jeigu prieš rungtynes H. Gathersas sutiks atlikti nuodugnius tyrimui. Krepšininkas nepasirodė procedūroms.

Tiesa, amerikietis buvo susitikęs su kardiologu, kuris patarė išsitirti bent jau po turnyro. Tik vėliau paaiškėjo, kad tomis dienomis H. Gathersas vaistų apskritai nevartojo.

WCC konferencijos turnyro pusfinalio metu H. Gathersas susmuko ant parketo prieš tai atlikęs galingą dėjimą. Tos pačios dienos vakare krepšininkas mirė, taip ir netapęs profesionalu.

  1. Lenas Biasas (JAV)

Merilendo universiteto krepšinio komandos žvaigždė Lenas Biasas studentų krepšinio čempionate buvo nesustabdoma jėga ir paskutiniais studijų metais rinkdavo net po 36,2 taško ir atkovodavo po 10 kamuolių.

Atletiškas, fiziškai stiprus ir sprogstamąja jėga pasižymėjusiam amerikiečiui buvo piešiama ateities NBA žvaigždės ateitis.

Nieko nenustebino, kai L. Biasą 1986 m. lygos naujokų biržoje jau antruoju šaukimu pasirinko Bostono „Celtics“ klubas, ieškojęs patikimo kompaniono komandos žvaigždei Larry Birdui.

Biaso istorija NBA lygoje baigėsi krepšinio visuomenei net nespėjus jo išvysti su žaliais „Celtics“ marškinėliais. Praėjus vos dviem dienoms po naujokų biržos, krepšininkas dalyvavo vakarėlyje, kurio metu žaidėjo širdis sustojo dėl kokaino perdozavimo.

  1. Earlas Maningaultas (JAV)

Niujorko gatvės krepšinio žvaigždė E. Maningaultas dėl savo neeilinio šuolio galimybių ir dominavimo aikštėje galimybių praėjusio amžiaus 7 ir 8-ame dešimtmečiuose buvo laikomas ypatingu gabumų žaidėjų.

Tiesa, beveik 185 cm ūgio amerikiečio gyvenimą lydėjo problemos už aikštelės ribų – anksti narkotikus ir alkoholį pradėjęs vartoti E. Maningaultas neįsitvirtindavo mokyklose, o universistete dėl tų pačių problemų išbuvo tik pusmetį.

Visa galva pasinėręs į gatvės krepšinį, E. Maningaultas neturėjo sau lygių ir aikštėje susitikęs su būsimais NBA žaidėjais, pralenkdavo juos talentu.

Krepšininkas turėjo pasiūlymų ir iš tuometinių profesionalų komandų, tačiau taip šiuo keliu niekada ir nežengė.

Legendos byloja, kad E. Maningaultas galėjo pašokti iki viršutinės krepšinio lentos, tačiau taip pat turėjo ir puikų metimą iš distancijos.

Kai karjerą baigė Los Andželo „Lakers“ legenda Kareemas Abdulas Jabbaras, per krepšininko marškinėlių iškėlimo į „Forum“ arenos palubes ceremoniją NBA legenda E. Maningaultą pavadino „geriausiu varžovu, prieš kurį yra žaidęs“.

Maningaultas iš priklausomybių liūno sugebėjo išplaukti ir Niujorke organizuodavo gatvės krepšinio turnyrus jaunimui. Amerikietis dėl širdies problemų mirė sulaukęs 54-erių, 1998 metais.

Apie krepšininko gyvenimą 1996 m. buvo sukurtas kino filmas „Atkovotas kamuolys: legenda apie Earlą Maningaultą“.

  1. Oscaras Schmidtas (Brazilija)

Vyresniems krepšinio sirgaliams pristatyti Oscaro Schmidto nereikia. Net 29-erius metus profesionaliai krepšinį žaidęs 205 cm ūgio brazilas karjerą baigė būdamas 45-erių bei visiems laikams užsitarnavęs „taškų mašinos“ vardą.

Per savo įspūdingą karjerą krepšininkas rungtyniavo gimtosios Brazilijos, Italijos ir Ispanijos klubuose, tačiau labiausiai taiklią rankelę turėjęs krepšininkas pasižymėjo atstovavimu nacionalinei ekipai.

Schmidtas dalyvavo net penkiose olimpinėse žaidynėse – visose nuo 1980 iki 1996 m. Brazilas yra daugiausiai taškų olimpinių žaidynių istorijoje pelnęs žaidėjas (1093). Jam priklauso ir didžiausio rezultatyvumo vieneriose olimpinėse žaidynėse rekordas. 1988 m. Seulo olimpiadoje O. Schmidtas vidutiniškai pelnė net po 42,2 taško.

Įdomu tai, kad 1992 m. Barselonos žaidynėse rezultatyvusis brazilas buvo susidūręs ir su Lietuvos rinktine bei susitikime pelnė 19 taškų, tačiau iš žaidimo pataikė tik 5 metimus iš 20-ies.

Dar 1984 m. žaidėją NBA naujokų biržoje kvietė Niudžersio „Nets“ klubas, tačiau O. Schmidtas atsisakė galimybės žaisti stipriausioje planetos krepšinio lygoje, kad galėtų toliau atstovauti Brazilijos rinktinei.

Atstovaudamas Italijos Kazertos klubui Italijoje O. Schmidtas buvo sužavėjęs Kobe Bryantą, kuris tuo metu buvo tik vaikas. NBA legenda yra pripažinusi, kad O. Schmidtas buvo vienas jo vaikystės idealų.

Brazilas neoficialiai yra laikomas rezultatyviausią karjerą pasaulio krepšinio istorijoje turėjusiu žaidėju. Skaičiuojama, kad O. Schmidtas atstovaudamas klubams ir rinktinei yra įmetęs beveik 50 tūkst. taškų.

2010 m. krepšininkas buvo įtrauktas į FIBA šlovės muziejų, o 2013 m. – į NBA krepšinio šlovės muziejų.

str., LRT.lt 2020.08.30

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top