Nr. 42 straipsnis „Pasaulio taurės istoriniai momentai – įspūdingiausias sugrįžimas su A. Saboniu, JAV „Svajonių komanda”, Graikijos išsišokimas ir ispanų tragedija”

Jau rytoj, šeštadienį, Kinijoje prasidės 18-asis Pasaulio taurės turnyras, kuriame šį kartą dėl stipriausios rinktinės vardo pasaulyje varžysis 32 šalys. Straipsnis leistas 2019.08.30

„Eurohoops“ atrinko dešimt įsimintinų momentų iš Pasaulio taurių istorijos, kuriuose įtrauktas ir pirmasis finalas, įspūdingiausias sugrįžimas rungtynėse, JAV „Svajonių komanda“, Graikijos smūgis JAV ir kiti momentai.

1950 metai: Pirmasis finalas

Šiais metais Pasaulio taurę organizavo Argentina, kuri finale 64:50 nugalėjo JAV rinktinę. Tą kartą pasaulio čempionatas buvo gerokai kitoks lyginant su šių laikų turnyru ir jame dalyvavo vos 10 komandų.

Turnyre netrūko ir politikos: Urugvajus atsisakė jame dalyvauti dėl politinių priežasčių, tuo tarpu socialistinė Jugoslavė rungtyniavo iki tol, kol nesusitiko su Nacionalistų Ispanija bei atsisakė žaisti rungtynes.

1978 metai: Titanų finalas.

Filipinuose vykusiame finale susikovė Sovietų Sąjunga ir Jugoslavija. Pastaroji turėjo vieną geriausių savo trenerių Acą Nikoličių, taip pat legendinius žaidėjus Mirzą Delibasičių ir Draženą Dalipagičių, tuo tarpu sovietai, vedami Aleksandro Gomelskio, turėjo Belovą, Tkačenko, Myškiną ir kitus.

Pagrindinis rungtynių laikas baigėsi lygiosiomis 73:73, o pratęsime Jugoslavija triumfavo rezultatu 82:81.

1986 metai: įspūdingiausias sugrįžimas

Ispanijoje vykusiame čempionate įvyko vienas iš įspūdingiausių pusfinalio rungtynių istorijoje. Likus vos minutei iki rungtynių pabaigos Jugoslavija pirmavo 9 taškais, tačiau tada Arvydas Sabonis smeigė tritaškį, Sovietų Sąjungos krepšininkai pridėjo dar du ir rungtynių nugalėtoją turėjo lemti pratęsimas (85:85). Pratęsimo metu Draženas Petrovičius (29 taškai) prametė baudos metimą, A.Sabonis (25 taškai) savo sumetė ir Sovietų Sąjunga keliavo į finalą.

1990 metai: Paskutinis Jugoslavijos šokis

Šių metų Pasaulio taurę priėmė Buenos Aires ir čia paskutinį kartą sirgaliai galėjo pamatyti Jugoslavijos ir Sovietų Sąjungos priešpriešą prieš sugriūnant jų santvarkai.

Šį kartą titulą iškovojo Jugoslavija, kur turėjo svajonių sudėtį su Dušanu Ivkovičiumi, Draženu Petrovičiumi, Toni Kukočių, Juri Zdovču, Velimiru Perasovičiumi ir Željko Obradovičiumi.

Tą kartą taip pat įvyko politinis incidentas: vienas iš sirgalių į areną atvyko su Kroatijos vėliava, kurią pagriebė Divacas ir numetė ją, rizikuodamas draugyste su Draženu.

1994 metai: „Svajonių“ komanda

Kanadoje vykusiame čempionate JAV pirmą kartą pasirodė su NBA žaidėjais, o ne NCAA. Reggie Milleris, Dominique Wilkinsas, Kevinas Johnsonas, Shaqas, Alonzo Mourningas, Shawnas Kempas dominavo prieš visas komandas. Finale Rusijai taip pat nepasisekė rimčiau pasipriešinti ir JAV auksą iškovojo paskutines rungtynes laimėdama rezultatu 137:91.

1998 metai: Jugoslavijos triumfas

Šį čempionatą priėmė Atėnai. Dėl NBA lokauto JAV neturėjo šios lygos krepšininkų, tačiau sugebėjo finišuoti trečioje vietoje. Jugoslavija pirmą kartą po pilietinio karo sugebėjo triumfuoti pasaulio čempionate, kai finale 64:62 nugalėjo Rusiją.

2002 metai: Sunkus metas JAV rinktinei

Indianapolyje (JAV) vykusiame čempionate amerikiečiai patyrė didžiausią smūgį nuo tada, kai pradėjo kviesti NBA žaidėjus. Jugoslavija iškovojo savo penktąjį titulą, Argentina džiaugėsi sidabru, o Vokietija su Dirku Nowitzki iškovojo bronzą.

Finalas buvo išties fantastiškas: Dejanas Bodiroga ir Peja Stojakovičius vedė savo komandą į auksą prieš Manu Ginobili ir Luiso Scolą Argentiną.

2006 metai: Graikija parklupdė JAV, Ispanija iškovojo auksą

Dimitris Diamantidis, Theodoros Papaloukas, Dimos Dikoudis, Kostas Tsartsaris ir visi kiti pusfinalyje 101:95 sugebėjo parklupdyti JAV rinktinę su LeBronu Jamesu, Carmelo Anthony, Chrisu Paulu, Dwightu Howardu ir Dwyane‘u Wade‘u.

Visgi finale Graikiją sustabdė Ispanija (70:46), kuri žaidė net ir be Pau Gasolio.

2010 metai: K.Duranto ir JAV rinktinės pakilimas

Kevinas Durantas atvedė JAV rinktinę ant aukščiausio pakylos laiptelio, kai finale amerikiečiai 81:64 nugalėjo Turkiją.

Tie metai svarbūs ir Lietuvai: mūsiškiai mūšyje dėl bronzos medalių nukovė Serbijos rinktinę.

2014 metai: Prancūzai nuliūdino šeimininkę Ispaniją, JAV finale palaužė Serbiją

Namuose žaidusi Ispanija turėjo vieną tikslą: nustumti JAV rinktinę nuo pjedestalo. Visgi Prancūzija turėjo kitų planų ir ketvirtfinalyje 65:52 nugalėję ispanus paliko juos be kovos dėl medalių. Serbija ir JAV prasibrovė į finalą, kuriame amerikiečiai triumfavo 129:92.

Prancūzija kovoje dėl bronzos 95:93 nugalėjo Lietuvos rinktinę.

str., sportas.lt 2019.08.30

Pirkinių krepšelis
Scroll to Top